Tibi ve Pisi

tibipisiKANAL : TRT ÇOCUK
TÜRÜ: Animasyon
HEDEF KİTLE: 5-8 yaş gurubu
SÜRESİ: 10 dakika
PERİYODU: Haftalık

 

 

(2013-2017 Yılları Yapımı – Bant Yayın)

Küçük sevimli Tibi ve onun akıllı kedisi Pisi’nin şehir hayatını keşfederken yaşadığı maceralar, eğitici ve eğlenceli bir kurguyla öykü dilinde anlatılıyor. Her bölümde belirlenen konu başlıkları kahramanlarımızın penceresinden sunuluyor.

2650-Eski-TRT-Cocuk-geri-gelsin-TRTCocukEski-TRTCocuk Tibi ve Pisi, maceraları sırasında şehir hayatının kurallarını ve arkadaşlık ilişkilerini yeniden öğreniyor. Paylaşmanın, dostluğun önemini, uyum içinde yaşamanın güzelliğini öğrenerek serüvenlerine yön veriyorlar.

Tibi ve Pisi üzerinden çocuklara günlük hayatımızda kullanılan nesnelerin ve araçların işlevlerini anlatıyoruz. Bilgileri didaktik olmadan eğlenceli bir kurguyla aktarıyoruz. Bölümler TRT Çocuk kanalında yayınlanacaktır.

 

PROJENİN KONUSU:Küçük sevimli Tibi ve onun akıllı kedisi Pisi’nin şehir hayatını keşfederken yaşadığı maceralar, eğitici ve eğlenceli kurgularla öykülenerek anlatılıyor. Her hafta belirlenen konu başlıkları kahramanlarımız penceresinden sunuluyor.

Tibi ve Pisi, maceraları sırasında şehir hayatının kuralları ve arkadaşlık ilişkilerini yeniden öğreniyor. Paylaşmanın, dostluğun önemini, uyum içinde yaşamanın güzelliğini öğrenerek serüvenlerine yön veriyorlar.

Tibi ve Pisi üzerinden çocuklara günlük hayatımızda kullanılan nesnelerin ve araçların işlevlerini anlatıyoruz.  Bilgiler didaktik olmadan eğlenceli bir kurguyla aktarılıyor.

AMACI:

 • Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız nesneleri tanımak
 • Şehir hayatının toplumsal kurallarını hatırlatmak
 • Öğrenmenin önemini vurgulamak
 • Çevre bilinci aşılamak
 • Arkadaşlığın ve dostluğun önemini vurgulamak
 • Doğa sevgisini aşılamak
 • Doğanın bir parçası olan hayvan ve bitkileri tanımak
 • Çevresel farkındalık yaratmak
 • Yaşam döngüsünün işleyişini anlamaya yönelik bilgi edinilmesini sağlamak
 • Tüm yaşamların merkezinin doğa olduğu hakkında bakış açısını geliştirmek
 • Doğal yaşamın öğrenilmesinde keşif duygusunu geliştirerek, bununla ilgili becerilerin edinilmesini sağlamak
 • Doğal yaşamın korunmasının doğayı tanımakla gerçekleşeceği olgusundan yola çıkarak doğal yaşamın bir parçası olduklarını anlamalarını sağlamak
 • Doğal yaşamın yok olmasına neden olan sorunların tanımlanması ve çözüm yolları ile ilgili bilgi, bakış açısı ve duyarlılık sağlamak

İÇERİK:Tibi ve Pisi Yumak Teyzeleriyle birlikte yaşamaktadır.  Her hafta çocukların sıkça karşılaştığı araçlar üzerinden eğlenceli bir hikaye kurgulanarak; maceranın içinde seçilen aracın önemi ve işlevi tanıtılıyor.

Yaşanan maceralar her hafta bizi farklı serüvenlere taşırken, eğitici ve öğretici yanıyla çocukların kişisel gelişimine katkı sağlayacaktır.

KARAKTERLER

TİBİ: Beş yaşında, meraklı ve yardımsever bir çocuktur. Öğrenmekten ve oyun oynamaktanbüyük keyif alır.Yaşadığı her olaydan bir ders çıkaran Tibi hemen hemen her gün yeni maceraların peşinden koşar. Tibi’nin en sadık dostu sevimli ve akıllı kedisi Pisi’dir.

 

 

 

PİSİ: Tibi’nin en sadık dostudur. Lider ruhlu, obur ve yaramaz bir kedidir.  Oldukça meraklı ve aceleci bir karakterdir. Pisi’nin bu özelliği yüzünden Tibi ve arkadaşları birçok maceranın içinde girer.

 

 

 

 

YUMAK TEYZE: 60 yaşlarında güler yüzlü, sevecen yaşlı bir teyzedir. Çocukları çok seven Yumak teyze çocuklara kazak örmekten büyük bir keyif alır.

 

 

 

 

PITIR: Beş yaşında, sakar, sevimli bir kız çocuğudur. Tibi’nin oyun arkadaşlarından biridir.

 

 

 

 

ÇİLEK: Beş yaşlarında biraz kıskanç bir çocuktur.  Tibi en yakın arkadaşıdır fakat zaman zaman onu da kıskanmaktan kendisini alamaz.

 

 

 

 

BİLGİN: Zeki ve akıllı bir çocuktur. Sorunları çözmekten büyük bir keyif alır.

 

 

 

 

TOMBİK: İsminin aksine zayıf ince uzun bir çocuktur. Yaramaz olmasına rağmen yardımsever ve dost canlısıdır.